Gaisa kvalitāte

Gaisa kvalitāte – kas tas it? Gaisa saspiešanas brīdī un tā turpmākās atdzesēšanas kompresora siltummainī rodas vērā ņemams kondensāta daudzums (šķidrais mitrums) ar cietām/eļļas daļiņām, kas iekļūst tajā no ārējās vides, un, eļļas pildīta kompresora izmantošanas gadījumā, kompresora eļļas aerosola daļiņām. Kondensāts, ko veidoja šie piesārņojumi, kaitīgi ietekmē saspiestā gaisa tīklu un iekārtu tehnisko stāvokli, bet gadījumā ja nokļūst kontaktā ar ražoto produkciju, var pasliktināt tās kvalitāti.

Saspiestā gaisa kvalitātes klases pēc ISO 8573-1:2010

Kvalitātes klase Cietās daļiņas Ūdens Eļļa praksē tas nozīmē, ka jums ir nepieciešams izmantotu …
maks. izmērs, mkm maks.
koncentrācija,
mg/m3
rasas punkta temperatūra zem spiediena, 0С (atlikušais mitrums,g/m3 maksimāla koncentrācija, mg/m3
0 Augstākas prasības nekā 1 klasē. To speciāli apspriež katrā konkrētā gadījumā. adsorbcija žāvētājs ar mikro smalku filtriem
1 0,1 0,1 -70 (0,003) 0,01
2 1 1 -40 (0,117) 0,1 adsorbcija žāvētājs ar smalku filtriem
3 5 5 -20 (0,880) 1 adsorbcija žāvētājs ar filtriem
4 15 8 +3 (5,953) 5 aukstuma tipa žāvētājs ar filtriem
5 40 10 +7 (7,732) 25
6 +10 (9,356) aukstuma tipa vai membrānas žāvētājs

:

Tehn. dokumentācijā ir rakstīts šādi: “saspiestā gaisa kvalitāte jāatbilst 3.4.2 klasi DIN ISO 8573:1-2010“. kur pirmais skaitlis norāda cieto daļiņu izmēru ir e lielākas par 5 mikroniem, un ne vairāk kā 5 mg/m3, otrajs skaitlis norāda, ka mitruma daudzums jabūt mazak nekā 5,953 g/m3; trešais skaitlis – maksimālais eļļas satura atlikums ir mazāks par 0,1 mg/m3.

Saspiestā gaisa filtrācija

Gaisa kvalitāte, Gaisa kvalitāte, Gaisa kompresori Latvijā

Daļiņas une eļļa aerosolu formā ir tipisks piesārņojums saspiestā gaisā. Maģistrālie filtri  ir paredzēti, lai novērstu daļiņas/eļļu aerosolu veidā no saspiestā gaisa.

Svarīgākie tehniskie iezīmes filtra ir daļiņas/eļļas aerosola attīrīšanas efektivitāte no gaisa plūsmas un spiediena kritums, kad filtra elements ir piesātināts ar eļļu. Standartu grupa ISO12500 ir izveidoti lai salīdzinot īpašības dažādiem filtriem un tikai tie filtri kuri apstiprināti saskaņā ar ISO 12500-1 (eļļas izdalīšanās) un ISO 12500-3 (daļiņu aizture), kas nodrošina savu pieteikumu saņems saspiestā gaisa kvalitāti, kā norādīts ISO 8573-1. Jā Jūsu piegādātājam nav ISO12500, tād viņu filtri nevar garantēt Jums gaisa kvalitāte saskanā ar ISo8573-1 un filtru apraksts ir tikai reklama.

Ogles adsorbētāji paredzēti kompresētās izvadīšanai no saspiestā gaisa.

Saspiestā gaisa žāvētāji

Tvaikveidīgs mitrums, kas atrodas saspiestajā gaisā, dzesēšanas laikā kondensējas, kas noved pie cauruļu korozijas un kaitīgi ietekmē kompresoru un tehnoloģisko iekārtu stāvokli, bet dažreiz arī boja produkciju. Tvaikveidīgā mitruma novadīšanai izmanto saspiestā gaisa sausinātājus.Gaisa kvalitāte, Gaisa kvalitāte, Gaisa kompresori Latvijā

Aukstuma tipa žāvētāji kas arī saucas par refrižeratoru un saldēšanas sausinātajiem, ir visvairāk izplatīti. To darbības princips ir tvaikveidīgā mitruma piespiedu kondensācija caur saspiestā gaisa dzesēšanu. Nodrošinātā saspiestā gaisa rasas punkta temperatūra ir +30C, kas ir pietiekama vairākumos ražošanas veidu, kur saspiestā gaisa maģistrāle neiziet no apkurināmām telpām, un kur saspiesto gaisu izmanto pneimocilindru ražošanas iekārtu, pneimoinstrumenta pievadam utt.

Adsorbcijas žāvētātāji ar adsorbenta auksto reģenerāciju nodrošina saspiestā gaisa rasas punkta temperatūras pazemināšanu līdz -20…-70ºC un zemāk. To darbības princips ir mitruma aizturēšana adsorbenta graudu virskārtā, un tā turpmāka novadīšana atmosfērā caur adsorbenta caurpūšanu ar jau sausinātā gaisa daļu. Zems enerģijas patēriņš un konstrukcijas vienkāršība ir šī veida adsorbcijas žāvētātāju priekšrocības, salīdzinājumā ar adsorbēšanas žāvētātājiem ar karsto reģenerāciju. Trūkums ir saspiestā gaisa zaudējumi adsorbenta reģenerācijas procesā.

Adsorbcijas žāvētātāji ar adsorbenta karsto reģenerāciju ļauj ievērojami samazināt vai pilnībā izslēgt saspiestā gaisa zudumus reģenerācijai. Reģenerācijai ņem saspiestā gaisa daļu, ko, tieši kopā ar adsorbentu, uzsilda reģenerētā adsorbenta iekšpusē ar tajā uzstādīto sildelementu palīdzību vai no atmosfēras ar gaisa pūšanu. Adsorbenta dzesēšanai ņem daļu no sausinātā gaisa. WI nav ne gaisa pūšanas, ne vakuumsūkņa. Tiek pielietoti, kad kādu iemeslu dēļ nevar izmantot atmosfēras gaisu, kā arī dažos citos specifiskajos gadījumos (piemēram, ZANDER ražo WI ar speciālo modifikāciju ogļskābās gāzes CO2 dziļai nosusināšanai). Saspiestā gaisa zaudējumi sastāda 0% – 5%.

Saspiestā gaisa membrānas žāvētāji atdala ūdens molekulas laikā, kad saspiestais gaiss iziet cauri šķiedru membrānām. Noder nelielu apjomu saspiestā gaisa sausināšanai. Konstrukcijas vienkāršība, nav nepieciešama elektroapgāde un apkope ir šī veida žāvētāju priekšrocības. Trūkums ir saspiestā gaisa zaudējumi, parasti 20% apjomā.