Vakuuma sūknis ir ierīce, kas paredzēta gaisa, gāzu vai tvaiku noņemšanai jeb izsūknēšanai no tvertņu, cauruļu vai jebkuras sistēmas iekšpuses, kur nepieciešams samazināt to iekšējo spiedienu līdz līmenim, kas ir mazāks par atmosfēras spiedienu. Bez vakuuma sūkņiem šobrīd industriālā ražošana nav iedomājama, jo tie tiek plaši izmantoti daudzās ražošanas nozarēs.
Vakuuma sūkņus izmanto farmācijā, pārtikas un dzērienu rūpniecībā, celulozes un papīra produktu ražošanā, elektronikas ražošanā, kokrūpniecībā, plastmasas izstrādājumu ražošanā, optiskajā ražošanā un citās nozarēs. Vakuuma sūkņi visbiežāk tiek izmantoti vakuuma iepakošanas iekārtās, savākšanas un ievietošanas iekārtās, sastāvdaļu un produktu žāvēšanas iekārtās, pudeļu pildīšanas, turēšanas un pacelšanas iekārtās.
Vakuumsūkņu lietojums ražošanas procesos
Pārtikas rūpniecībā vakuuma sūkņus izmanto liofilizācijas un žāvēšanas procesa nodrošināšanai – sūknis palīdz sasniegt nepieciešamo vakuuma līmeni, kas ir nepieciešams pārtikas produktu žāvēšanas procesam. Farmācijas nozarē vakuuma sūkņus izmanto farmaceitisko produktu ražošanas noslēdzošajos posmos – produktu degazēšanai un žāvēšanai –, bet rūpnieciskajā ražošanā vakuuma sūkņus izmanto motoru, kondensatoru, spoļu žāvēšanai un impregnēšanai, plastmasas, stikla vai metāla uzklāšanai tvaika veidā, metalizācijai vakuumā, metalurģijas produktu vakuuma impregnēšanai, gāzu atdalīšanai, metālu termiskajai apstrādei, kā arī dažādu produktu degazēšanai un žāvēšanai. Optisko produktu ražošanā vakuuma sūknis ļauj pārklāt optikas produktus ar plānu aktīvo slāni, nodrošinot kvalitatīvu optisko produktu ražošanu.
Katrai ražošanas nozarei būs piemērots savs vakuuma sūkņa veids un modelis, tādēļ ir ļoti būtiski izvēlēties savas nozares specifikai un ražošanas jaudai piemērotu vakuuma sūkni, kas palīdzes sasniegt nepieciešamo rezultātu.
Vakuumsūkņu veidi
Iegādājoties vakuumsūkni, galvenie rādītāji, kas jāņem vērā, ir tā sūknēšanas ātrums un vakuuma dziļums.
Sūknēšanas ātrums ir galvenais sūkņa veiktspējas rādītājs, kas noteikts, ar kādu ātrumu gāze vai gaiss tiks izvadīts no sistēmas. Aprēķinot sūknēšanas ātrumu, ir jāņem vēra, ka tas būs atkarīgs ne tikai no sūkņa jaudas, bet arī no sūknējamās gāzes ķīmiskā sastāva, kā arī no izmantotā sūkņa veida. Populārākie vakuuma sūkņu veidi, kurus izmanto rūpniecībā, ir plākšņu–rotora tipa sūkņi, sausie spīļu tipa sūkņi, gaisa virpuļpūtēju sūkņi, šķidruma gredzenveida vakuuma sūkņi, sausie vakuuma vītņsūkņi un ruts tipa sūkņi.
Katram no šiem vakuuma sūkņu veidiem ir savas priekšrocības un piemērotākās nozares, kurās tos izmantot, tādēļ aicinām pirms sūkņa iegādes konsultēties ar mūsu speciālistiem, lai piemeklētu savai nozarei vispiemērotāko vakuuma sūkni.